Dodajte kúpeľni špeciálny akcent pomocou dreva

Po dlhý čas sa drevo považovalo za nevhodný materiál do kúpeľne. Všeobecná mienka bola, že by rýchlo nastal problém s plesňami. Je to prekvapivé vzhľadom na to, že drevo sa dlhodobo cenilo ako stavebný materiál a používalo sa na stavbu lodí a konštrukciu okien – teda v oblastiach, kde sa kontaktu s vodou nedá vyhnúť. Pevný drevený nábytok bol historicky tiež bežný v kuchyniach, kde je veľa pary a prskania.

Postupne vidíme zmenu smerovania, čo sa týka dreva v kúpeľniach. Skutočné drevo teraz môžete nájsť na podlahe, nástenných paneloch a v kúpeľňovom nábytku, zatiaľ čo umývadlá na dosku sa čoraz častejšie montujú na kusy pevného dreva. Zoženiete dokonca aj drevené vane a umývadlá.

Je to fakt: drevo je pre klímu miestnosti vhodné

Drevo žije, čo znamená, že sa vyznačuje absorpciou vody a jej opätovným uvoľňovaním. To má pozitívny a zdraviu prospešný vplyv na klímu miestnosti. Niektoré typy dreva sú navyše známe svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami v dôsledku vysokého obsahu kyselín. V kúpeľni, kde je hygiena dôležitá, je to pomerne dobrá vlastnosť.

Na čo pamätať, ak chcete vo svojej kúpeľni použiť drevo

  • Neopracované drevo nemá v kúpeľni čo hľadať. Všetko drevo by malo byť ošetrené olejmi, lakmi alebo farbami, aby sa predchádzalo vstrebávaniu vlhkosti. To sa týka aj drážok a jazýčkov v podlahových prvkoch a drevených profiloch.
  • Voľba dreva je tiež dôležitá. Tvrdé, ťažké drevo, ktoré je mimoriadne odolné voči vlhkosti, je to správne. Najlepšie je poradiť sa o tomto pred kúpou s odborníkom. Najčastejšie sa používajú orech, wenge, smrek a smrekovec.
  • Podlahy musia byť vždy úplne vodoodolné. Dôležité je tiež utesniť všetky spoje hrán príslušným prípravkom.
  • Obloženie stien drevom by malo byť vždy zozadu vetrané.

Tipy od odborníkov

  • Je vhodné vyhnúť sa používaniu borovicového dreva v oblastiach vystavených striekajúcej vode, pretože borovica má tendenciu vytvárať po dlhšom kontakte s vlhkosťou modré huby.
  • Ani dub nie je vždy ideálny. Aj keď je toto drevo veľmi tvrdé, pri použití čistiacich prostriedkov má tendenciu rýchlo sa zafarbiť.
  • Je lepšie vyhýbať sa v kúpeľni červenému drevu, ako je merbau a jatoba, pretože pri vystavení vlhkosti na nich tiež vznikajú nevzhľadné farebné škvrny.
  • Mimochodom, kúpeľňové drevo netreba chrániť protiplesňovými alebo insekticídnymi chemickými látkami, ak budete postupovať podľa tu uvedených pokynov.

Jednoduché pokyny na starostlivosť

  • V ideálnom prípade by sa akákoľvek striekajúca voda v kúpeľni mala okamžite utrieť, aby kvapky vody na začiatok vôbec nemohli preniknúť do dreva.
  • Dajte pozor, aby nedochádzalo ku kontaktu dreva s agresívnymi čistiacimi prostriedkami.
  • Vlhkosť by do dreva nemala nikdy preniknúť. Ak používate naolejované drevo, pravidelne nanášajte olej na jeho ošetrenie. Tým sa zabezpečí, že drevo sa nebude rozpínať a zostane utesnené. Bude tiež odpudzovať nečistoty.
  • Ďalším pravidlom pre kúpeľňu je nevyhnutnosť vetrania.
  • Utieranie drevených povrchov vlhkou handrou zvyčajne stačí na ich vyčistenie.

Prečo je drevený kúpeľňový nábytok taký obľúbený? 

Drevo je obľúbeným materiálom v kúpeľni, pretože má pozitívny vplyv na celkovú atmosféru. Drevo je živý organizmus, čo znamená, že dokáže absorbovať vlhkosť a tiež ju vylučovať. To má priaznivý, zdravotný vplyv na klímu v miestnosti.

Menej známe, ale rovnako dôležité: niektoré druhy dreva majú vďaka svojej vysokej kyslosti aj antibakteriálne vlastnosti. To je obzvlášť výhodné v kúpeľni - na mieste, kde sa hygiena berie veľmi vážne.

Tipy: Na čo si dať pozor pri výbere dreveného kúpeľňového nábytku 

Umývadlová skrinka Geberit ONE v orechovom dizajne

Drevo v kúpeľni je dobrá vec. Ale pozor - pri výbere dreva na kúpeľňový nábytok je potrebné zohľadniť určité aspekty. V kúpeľni sa totiž vytvára veľa vlhkosti, najmä pri sprchovaní alebo kúpaní.

Výber vhodného dreva potrebného pre priamy kontakt s vodou

Mnohé druhy dreva sú vhodné. Pri niektorých však treba byť opatrný, najmä ak prichádzajú do priameho kontaktu s vodou.

  • Borovica: Náchylná na tvorbu modrastých plesní v prípade dlhodobého pôsobenia vlhkosti.
  • Orech: Môže sa sfarbiť v prípade nasiaknutia vodou.
  • Javor: Veľmi tvrdé drevo, ktoré je pri použití čistiacich prostriedkov náchylné na škvrny.
  • Červené drevo (napríklad merbau alebo jatoba): Pri kontakte s vlhkosťou dochádza k rýchlemu vzniku nepekných tieňov.
Umývadlová skrinka Geberit ONE s dvomi zásuvkami

Správne zaobchádzanie a starostlivosť o kúpeľňový nábytok z masívneho dreva

Po výbere vhodného dreva pre kúpeľňový nábytok, podlahu alebo stenové panely je ďalšou otázkou starostlivosť o drevo. Tu je niekoľko tipov:

  • V ideálnom prípade by sa mala voda ihneď utrieť, aby voda nemohla preniknúť do dreva.
  • Na masívne drevo by sa nemali používať silné čistiace prostriedky.
  • Každý, kto použije impregnované drevo, by mal pravidelne používať ošetrujúci olej. Tým sa zabráni tomu, aby sa drevo napučalo, a zabezpečí sa, že zostane utesnené a odolné voči nečistotám.
  • Základom je dôkladne vetrať.
  • Drevené povrchy sa zvyčajne dajú utrieť vlhkou handričkou - nič iné nie je potrebné.
  • Ak sú dodržané tieto pravidlá, môžete sa v kúpeľni vyhnúť ochrane dreva chemickými prostriedkami proti plesniam a hmyzu.

Pre všetkých, ktorí vyžadujú ešte ľahšiu údržbu a starostlivosť, je dobrou voľbou aj nábytok z preglejky s melamínovou povrchovou úpravou v dizajne dreva. Tento nábytok je menej náchylný na vlhkosť a ľahko sa čistí.

Kúpeľňa Renova Plan s dvoma umývadlami vrátane umývadlových skriniek a nízkej skrinky z dreva hickory

Zabezpečte odvetrávanie drevených obkladov

Odvetrávanie dreveného obkladu znamená, že medzi obkladom a stenou zostane vzduchová medzera. Táto vzduchová medzera umožňuje prirodzené vetranie a pomáha regulovať úroveň vlhkosti. Priestor medzi stenou a obkladom sa nazýva medzera odvetrávania.

Odvetrávanie má nasledujúce výhody:

  • Regulácia vlhkosti: Vzduch cirkuluje cez odvetrávanú medzeru medzi stenou a dreveným obkladom. Vlhkosť sa tak automaticky znižuje. To je obzvlášť dôležité v kúpeľniach kvôli vysokej vlhkosti.
  • Predchádzanie vzniku plesní: Vďaka vetraniu sa vlhkosť, ktorá sa môže hromadiť za obkladom, odparuje. Tým sa znižuje riziko vzniku plesní.
  • Tepelná izolácia: Odvetrávacia medzera má tiež izolačný účinok, čo vedie k zlepšeniu tepelných vlastností.
  • Predĺženie životnosti: Odvetrávacia medzera zabraňuje priamemu kontaktu obkladu so stenou. To môže predĺžiť životnosť dreva, pretože je lepšie chránené pred potenciálne škodlivými vplyvmi.

Plánujete kúpeľňu? Tieto otázky sa často vyskytujú 

Informačný newsteller Zaregistrujte sa teraz

Buďte v obraze 


Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.

Kúpeľňové výrobky s funkčným dizajnom 

Prečítajte si podobné príspevky