Ako predchádzať baktériám legionela v pitnej vode
Čo je legionela?
Legionely sú baktérie, ktoré naozaj nechceme mať v tele. Sú to patogény a môžu viesť k infekciám, najmä u ľudí s oslabeným imunitným systémom.
Keďže sa šíria v potrubí s pitnou vodou, je dôležité sledovať ich výskyt a dbať na kvalitu našej pitnej vody.
Ako sa legionely dostávajú do vody?
Legionely sa do pitnej vody dostávajú prostredníctvom domáceho vodovodu. Pre človeka sa stávajú nebezpečnými až vtedy, keď sa malé množstvá legionel nachádzajúce sa v potrubí výrazne premnožia. Rozhodujúcimi faktormi pri šírení legionel sú teplota a stagnácia vody, ako aj prísun živín v pitnej vode. Teplota 25 až 50 stupňov Celzia predstavuje ideálne podmienky na množenie týchto baktérií – to však predstavuje problém len vtedy, ak sa voda pravidelne nevymieňa.
Objednať si na testovanie legionel vo vašej nehnuteľnosti spoločnosť špecializovanú na analýzu vody je dobrý nápad.
Legionely sa netreba báť – ale ani ju podceňovať
Legionely sú baktérie, ktoré môžu spôsobiť ochorenie. Pri sprchovaní sa zo sprchovej hlavice vyplavujú v drobných kvapôčkach vody. Patogény sa z vody do pľúc dostávajú cez dýchacie cesty. U zdravých ľudí je vznik ochorenia nepravdepodobný. Riziko však môže hroziť ľuďom s oslabeným imunitným systémom.
Aké choroby spôsobujú legionely vo vode?
Legionela môže spôsobiť legionársku chorobu. Ide o závažnú pľúcnu infekciu, ktorej príznaky zahŕňajú rýchly nástup bolesti hlavy a hrudníka, kašeľ, zimnicu a horúčku. Pľúcna infekcia je často závažná a môže trvať približne štyri týždne. Dlhodobé účinky nie sú známe.
Sú infekcie spôsobené legionelou bežné?
Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb sú vo väčšine krajín hlásené prípady legionárskej choroby spôsobenej legionelou nižšie ako dva prípady na 100 000 ľudí. Európsky priemer je 1,8 prípadu. V Nemecku je to až 1,7 prípadu na 100 000 ľudí.
Tipy na dosiahnutie pitnej vody s nízkym výskytom legionelly
V boji proti patogénom sa používajú tieto opatrenia:
- Zabezpečte, aby sa WC splachovalo približne raz za 24 hodín. Tým sa dá zabrániť šíreniu patogénov aj pri priaznivých teplotách.
- Nastavte kotol na teplotu aspoň 55 °C.. Baktérie sa tak v kotle nemôžu množiť.
- V nehnuteľnostiach,ktoré sa nepoužívajú pravidelne,je dobré nainštalovať hygienické splachovacie zariadenie. Tieto zariadenia sa dajú naprogramovať tak, aby sa potrubia pravidelne splachovali a voda sa vymieňala.
- Pravidelne čistite perlátory na vodovodných kohútikoch a sprchovú hlavicu.
Pravidelnou kontrolou filtra na vodu v domácnosti predchádzajte legionelám
Majitelia domov by si mali nechať pravidelne kontrolovať filter na vodu v domácnosti od inštalatéra. Ten vám potom môže odporučiť jeho prípadnú výmenu.
Nájomníci sa o to zvyčajne nemusia starať, pretože kontrola a výmena je zvyčajne povinnosťou správcu.
Dávajte pozor na teplotu vody
Teplota vody od 25 do 50 stupňov Celzia je ideálnym predpokladom na množenie legionely. Baktérie sa pri teplote 50 stupňov náhle prestanú množiť, zatiaľ čo pri teplote nižšej ako 25 stupňov sa čas potrebný na ich zdvojnásobenie skracuje. Najmä v lete existuje značné riziko, že sa potrubia so studenou vodou v nebezpečnej oblasti zohrejú.
Opatrenia možno prijať predovšetkým v prípade kotla. Nastavenie teploty teplej vody na minimálne 55 °C za každých okolností zabezpečí, že sa baktérie nebudú môcť množiť.
Informačný newsteller Zaregistrujte sa teraz
Buďte v obraze
Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.
Zabezpečenie hygieny pitnej vody správnym plánovaním
V prípade problému s legionelou by sa vám mohlo oplatiť použiť dočasné hygienickú splachovaciu jednotku – napríklad model Geberit HS10. Bez väčších prestavbových prác a bez veľkých nákladov ju možno namontovať na príslušný úsek potrubia a obnoviť tak kvalitu pitnej vody.
Pevná hygienická splachovacia jednotka sa odporúča v prípade, že sa nehnuteľnosť nepoužíva pravidelne. Zabráni sa tak nadmernej dobe stagnácie pitnej vody v potrubí. Hygienické splachovacie jednotky možno namontovať buď do WC nádržky, alebo externe na vhodnom mieste vodovodného systému. Hygienické splachovacie jednotky je možné naprogramovať priamo na výrobku alebo v závislosti od modelu nastaviť a ovládať pomocouaplikácie Geberit Control.
Informačný newsteller Zaregistrujte sa teraz
Buďte v obraze
Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.