Pleseň v kúpeľniPríčiny, prevencia a opatrenia

Kúpeľňa je miestom sviežosti, umývacích rituálov a relaxácie. Avšak, môže byť aj živnou pôdou pre vznik plesní. Plesne sú nielen vizuálne škaredé, ale môžu spôsobiť aj vážne zdravotné problémy ako sú alergické reakcie a podráždenie pokožky, očí a dýchacích ciest. V tomto poslednom prípade sa môže vyvinúť bronchitída a dokonca astma. Pre ľudí s oslabeným imunitným systémom sú plesňové zárodky ešte nebezpečnejšie ako pre zdravých ľudí.

V tomto článku nájdete informácie o tom, ako plesne v kúpeľni ľahko odstrániť alebo im predísť.

Prečo sa v kúpeľni tvorí pleseň?

Plesne v kúpeľňových škárach

Zárodkové bunky plesní sa nachádzajú všade vo vzduchu. Tie sa považujú za bezpečné, pokiaľ sa neusadia na určitom mieste a nezačnú sa šíriť. V kúpeľni sa môžu vyskytovať rôzne druhy plesní. Čierna pleseň je najťažšie odstrániteľná a zároveň aj najškodlivejšia pre zdravie.

Kúpeľňa je obzvlášť náchylná na tvorbu plesní kvôli vysokej vlhkosti a často nedostatočnému vetraniu. Vlhkosť - či už spôsobená sprchovaním, kúpaním alebo dokonca sušením oblečenia - poskytuje ideálne podmienky pre vznik plesní.

Rozpoznávanie plesní v kúpeľni

Plesne sa môžu vyskytovať vo forme tmavých škvŕn na stenách, na rámoch okien, na strope alebo v silikónových spojoch. Silnú prítomnosť často sprevádza zatuchnutý zápach. Obzvlášť rizikové sú oblasti okolo sprchy a vane.

Tipy na prevenciu plesní v kúpeľni

Žena v kúpeľni so sprchovacím kútom

Tvorbe plesní možno účinne predchádzať. Cieľom je udržať nízku úroveň vlhkosti v miestnosti. Príznakom nadmernej vlhkosti sú napríklad zahmlené okná. Vlhkosť v miestnosti možno minimalizovať prostredníctvom dobrého vetrania, utesnenia potenciálnych zdrojov vlhkosti a zodpovedajúceho vykurovania. Riziko vzniku plesní možno výrazne znížiť dodržiavaním nasledujúcich tipov:

Tip 1: Správne vetranie

Správne vetranie kúpeľne umožňuje regulovať vlhkosť v miestnosti a predchádzať tvorbe plesní. Tu je návod, ako na to:

  • Rýchle vetranie: Po kúpaní alebo sprchovaní vždy otvorte okná dokorán aspoň na päť minút, aby mohol cirkulovať čerstvý vzduch.
  • Otvorené okná: V teplejších mesiacoch môžete mať okno mierne pootvorené aj počas dňa.

V zime sa para z kúpeľne môže použiť na zvýšenie úrovne vlhkosti v bytoch s veľmi nízkou vlhkosťou. Na tento účel stačí nechať otvorené dvere kúpeľne. V bytoch s vysokou vlhkosťou by mali byť dvere kúpeľne zatvorené.

Tip 2: Tesnenie a izolácia

Ak sú vonkajšie steny budovy alebo okná slabo izolované, voda v miestnosti kondenzuje rýchlejšie. To ponúka priaznivejšie podmienky pre vznik plesní v celom obytnom priestore - najmä v kúpeľni. Účinná izolácia môže pomôcť regulovať teplotu a vlhkosť v miestnosti, a tým znížiť tvorbu plesní.

Sprcha umývaná ručne

Tip 3: Vyhrievanie kúpeľne

Teplý vzduch absorbuje viac vlhkosti ako studený vzduch, čo znamená, že na oknách a dverách vo vykurovaných miestnostiach sa tvorí menej vlhkosti. V dôsledku toho sú vykurované miestnosti menej náchylné na tvorbu plesní.

Ďalšie tipy na zníženie vlhkosti

Po sprchovaní alebo kúpaní odstráňte zvyšky vlhkosti utierkou a dvere sprchovacieho kúta nechajte vždy otvorené. V ideálnom prípade by mal byť záves v sprche rozprestretý, aby rýchlejšie schol.

Stojatej vlhkosti v kúpeľni môžete predísť:

  • okamžité sušenie vlhkých uterákov a kúpeľňových rohoží a ich neodkladanie na podlahu. Radiátor na uteráky je praktickou možnosťou, ako ich rýchlejšie vysušiť a zároveň vyhriať miestnosť.
  • nevešať mokré oblečenie v kúpeľni.
  • nastavenie odvlhčovača, ktorý udržuje optimálnu úroveň vlhkosti.

Riešenie problému s plesňami

Po zistení výskytu plesní v kúpeľni sa odporúča rýchlo konať, aby sa zabránilo ich ďalšiemu šíreniu. Výber správnej metódy závisí od toho, aký veľký je ich rozsah.

Povrchové plesne a ojedinelé usadeniny plesní sa dajú odstrániť bežne dostupnými čistiacimi prostriedkami. Používanie rukavíc, ochranných okuliarov a masky zabraňuje podráždeniu pokožky, očí a dýchacích ciest. Počas čistenia vetrajte miestnosť. Nájomníci by mali okamžite informovať prenajímateľa, ak sa v miestnosti vyskytne pleseň alebo je cítiť plesnivý zápach.

Žena čistí podlahu v kúpeľni

Tip 1: Čistiace prostriedky proti plesniam v kúpeľni

Najmä na hladkých povrchoch možno plesne dôkladne odstrániť vodou a bežne dostupnými čistiacimi prostriedkami. Čistiaci prostriedok naneste na postihnuté miesta. Miesto vyčistite a potom ho dôkladne vysušte.

Na drsné povrchy možno pridať bielidlo na dezinfekciu. Obsahuje chlór a účinne odstraňuje zárodky plesní. Dbajte na to, aby sa bielidlo nepoužívalo spolu s kyselinami, pretože pri tom vznikajú toxické chlórové plyny. Etylalkohol s koncentráciou 70 až 80 % má rovnaký účinok proti zárodkom plesní.

Čistiace prostriedky sa odporúča vždy najskôr otestovať na málo viditeľnom mieste. Takto sa môžete uistiť, že nedôjde k poškodeniu povrchu.

Plesne v kúpeľňových škárach

Tip 2: Poraďte sa s odborníkmi

Ak už pleseň prenikla hlboko do silikónových škár alebo vo veľkom rozsahu cez murivo, je potrebné rýchlo a vhodne konať a odstrániť ju. Ak sa pleseň objavuje opakovane na tom istom mieste, obráťte sa aj na firmu, ktorá sa špecializuje na odstraňovanie plesní. V takýchto prípadoch je dôležité, aby sa našla príčina vzniku plesne.

Po renovácii, ktorú vykonávajú odborníci, sa môže opätovnému vzniku plesní zabrániť použitím špeciálnej farby pre miestnosti s vysokou vlhkosťou.

Inovatívne riešenia od spoločnosti Geberit na zvýšenie hygieny v kúpeľni

Pri výbere vybavenia do kúpeľne dbajte na to, aby bolo odolné voči vlhkosti alebo aby prispievalo k znižovaniu úrovne vlhkosti v miestnosti. Sprchy v úrovni podlahy od spoločnosti Geberit nemajú ťažko prístupné miesta, kde sa zvyknú tvoriť plesne. Po sprchovaní sa dá voda zo sprchovacieho povrchu rýchlo odstrániť.

Kúpeľňový nábytok od spoločnosti Geberit je vybavený povrchom odolným voči vlhkosti. Povrch je zvyčajne vyrobený z melamínu alebo fólie, ktorá je v závislosti od farby dodatočne povrchovo upravená. Tento materiál je veľmi odolný - a preto je dobrou voľbou do kúpeľne.

Sprchy v úrovni podlahy
Kúpeľňový nábytok Geberit Acanto

Časté otázky týkajúce sa riešenia plesní v kúpeľni

Informačný newstellerZaregistrujte sa teraz

Buďte v obraze


Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.

Výrobky pre viac čistoty v kúpeľni

Prečítajte si podobné príspevky